ב27-28 במארס, 2002, התכנסה הליגה הערבית בביירות. לאחר שני ימי דיונים אלה, פורסמה החלטת פסגת ביירות, ובתוכה יוזמת השלום הסעודית. יוזמה זו נועדה להעביר מסר אחד בסיסי לציבור ולהנהגות בישראל ובארצות הברית: הנה החזון הערבי להשגת שלום במזרח התיכון. החלטות פסגת ביירות לא היו תכנית שלום מפורטת, אלא הגדרה של העמדה הערבית המשותפת בנוגע לעקרונות שינחו את הסדר הקבע בין ישראל לפלסטיניים ואת השלום הכולל בסכסוך הציוני-ערבי.

האירועים הדרמטיים המתרחשים באחרונה שהחלו עם גל המחאה בטוניסיה שבעקבותיה הודח הנשיא בן עלי, התגלגלו ועברו להפגנות מחאה המוניות שפרצו את גבולות הפחד במצרים בשם הקריאה לדמוקרטיה ולחיסול השחיתות, הביאו לפרישתו של מובארק ולכינון ממשלה זמנית בחסות הצבא.

המרכז לחקר פוליטיקה וחברה אירופית, בשילוב עם מרכז חיים הרצוג לחקר המזרח התיכון והדיפלומטיה יזמו את רעיון "פורום השגרירים", שמטרתו להציג בפני סגל אוניברסיטת בן גוריון בנגב, ולסטודנטים שלה, את תפקידה המרכזי של הדיפלומטיה ביישוב סכסוכים ומשא ומתן. בכל שנה אקדמית, פורום השגרירים מארח ארבע שגרירים, ובעבר קיים הרצאות של שגרירים ממדינות כגון: מצרים, ארצות הברית, צרפת, אנגליה, גרמניה ורבות אחרות. כל פורום מתחיל בהרצאה פומבית, שלאחריה מגיבים ראשי שני המרכזים. בסיום, מתקיים דיון עם כלל משתתפי הפורום.